'Markos Vamvakaris. The Man and the Bouzouki. Autobiography'
Πρόκειται για την αυτοβιογραφία του Μάρκου Βαμβακάρη σε πρώτη παγκόσμια μετάφραση στα Αγγλικά. Όλοι οι επισκέπτες της χώρας μας που έχουν συνδέσει την Ελλάδα με το Ζορμπά και που γοητεύονται από την μουσική της, βλέπουν σε αυτή την έκδοση να αποτυπώνεται η ιστορία του Ελληνικού λαϊκού τραγουδιού μέσα από τις περιγραφές του μεγαλύτερου ίσως εκπροσώπου του. Το βιβλίο προέκυψε ακριβώς επειδή το ενδιαφέρον για αυτή τη μουσική είναι συνεχώς αυξανόμενο διεθνώς, ενώ η αγγλική βιβλιογραφία παγκοσμίως είναι ελλιπής. Την έκδοση παρουσίασε το BBC στη Μ. Βρετανία. Το περασμένο Ιούνιο το βιβλίο παρουσιάστηκε σε μια συναυλία για το Μάρκο Βαμβακάρη μπροστά σε κοινό περίπου 1850 θεατών από το Λονδίνο. Εξαιρετικές κριτικές από διεθνή μέσα συμπεριλαμβάνουν: ‘Addictive reading’ A. Kapranos, Franz Ferdinand ‘I love it, who could resist this?’ M.A.Kennedy, World on 3, BBC ‘Brilliant music’ C. Matthews, Cerys on 6, BBC ‘A brilliant translation’ M. Dragoumis, Folk Music Archives, Athens ‘Markos is to Greece’s street culture what Nikos Kazantzakis is to its fiction' A. Clapp, The Times Literary Supplement Ένα εξαιρετικό ανάγνωσμα για επισκέπτες της Ελλάδας. |